Jdi na obsah Jdi na menu
 


Mauritius je zemí mnoha kontrastů a rozdílností a ne jinak je tomu i cenami.

Jen pro upřesnění v době naší návštěvy byl kurz 0,7Rp=1kč

UBYTOVÁNÍ

Můžete zde bydlet jako filmové hvězdy, utrácet tisíce a užívat si luxus v jedněch z nejkrásnějších a nejvyhlášenějších hotelech. Apartmány v některých hotelech stojí až 250 000 czk za noc.

Současně si tu můžete připadat jako v ráji i s pár dolary v kapse a bydlet v malých romantických domečcích uprostřed nádherných zahrad a nebo v malých rodinných totýlcích, kde potkáte ty nejmilejší a nejupřímější lidi a poznáte místní kultůru a k tomu všemu si zde s jistotou pokecáte s cestovateli ze všech koutů světa.

Apartmán v privátu (kuchyn-lednice, sporák, mikrovlnka, nádobí, televize se satelitem; ložnice, koupelna s teplou vodou) přijde zhruba na 20Euro na noc pro dvě osoby.

Apartmánek v hostelu - ložnice s koupelnou, se snídaní přijde na stejné peníze - tedy 20Eur. Vše je čisté, včetně povlečení.

JÍDLO

S jídlem je to stejné. Máte na výběr chodit do turistických restaurací, které jsou samozřejmě krásné, čisté, romantické a hlavně na evropské úrovni. K dostání jsou tu jak místní speciatlity, tak něco z evropské kuchyně. Jídla tu začínají na 350Rp(250czk) a jdou výše. Coca cola tu stojí cca 50-100Rp.

"Místňácké" - neboli jak říkáme restauracím, kde se stravují místní lidé, jsou ale mnohem zajímavější. Dýchají atmosférou moře, slunce a exotiky - jsou prostě zrozené na Mauritiu. Najdete tu vždy celkem jednoduchý jídelníček - pečené kuřecí stehno na grilu - 75Rp, zeleninový salát 25Rp, smažené nudle s kuřecím - 50-75Rp, smažená rýže s kuřecím 50-75Rp, Kuře na kari s rýží - 50-75Rp.A samozřejmě i ryby - cenu určuje majitel, dle váhy, druhu a podobných kritérií - my za zhruba půlkilovou rybu se zeleninovým salátem platili 100Rp....Možná se vám bude zdát, že to tu vypadá nehygienicky, ale řekla bych, že pokud by jste nakoukli pod pokličku kuchaři v luxusní restauraci, zjistíte, že způsob a místo přípravy vypadají úplně stejně. :-) Navíc v místňáckých restauracích to nádherně voní... no jen si to představte, pečené kuře, ryba nebo skopové na grilíku, k tomu krásně chlazené pivko (je tu trošku dražší 40-50Rp i v místních restauracích, nebo cola za 12Rp- ve skle 0,3l  nebo 20Rp v plastu0,5l.) Kolikrát jsem seděli v nějaké restauraci a turisti závistivě nakukovali a oči se jim jen leskly, když viděli maso na grilíku...avšak nikdo z nich se k nám nepřidal... přeci jen je to tu moc nehygienické. :-) Věřte tomu nebo ne, ale za celou dobu našeho cestování po Mauritiu jsme neměli žádné větší zažívací potíže.

VODA- no my jako zkušení a zcestovalí - jsme byli rozhodnuti pít vodu z kohoutku...samozřejmě z dezinfekčními kapkami... Avšak jak se to tak stalo, prostě jsem automaticky přišla - napustila vodu z kohoutku a napila se - jako doma.... Vlastně bych si to ani neuvědomila, kdyby mě na to Bohouš neupozornil. - ale co, nic mi po ní nebylo a tak jsem ji pili normálně po celou dobu našeho pobytu. Věřím tomu, že voda je tu stejně tak zdravotně nezávadná a chutná jako u nás v Čechách.

Supermarkety - Na Mauritiu je řetězec supermarketů Interspar - najdete tu vše od potravin, drogérie až po alkohol. Ceny jsou v průměru stejné jako u nás. Něco je tu dražší, něco zase levnější.

McDonald/KFC - ve větších městech jsou rozšířeny i řetězce těchto firem. Najít se dají snadno. (mimochodem - je to nejlepší alternativa pokud hledáte WC)

DOPRAVA

AUTOBUS - cena 18-26Rp - ať jedete kam jedete :-) My platili vždy kolem 22Rp na osobu, ať jsme cestovali jakkoli dlouho. Cestování autobusem je nezapomenutelný zážitek, poznáte tu lidi, hudbu i tradice a to jak jsou lidí vstřícní a vychovaní. Navíc průvodčí vás vždy upozorní na to, kde máte vystoupit, stačí ho požádat.

MOTORKA - cena 500Rp na 24h. Benzín cca 25Rp/l. Cestování doporučuji hlavně na jihu. Vzdálenosti tu nejsou tak velké a zajímavostí je tu spousta, takže na každém rohu si můžete zastavit, kochat se, stavit se na svačinku u ananasáře a hupsout do moře, když uvidíte nádhernou pláž.

TAXI - cena 30-40EUR na den. Pronajmete si auto i s řidičem a řeknete mu, že chcete vidět takové a takové zajímavosti. On vás pak za tuto cenu celý den vozí, kam si zamanete. ... Ale jak mi říkáme "Řidič vám ukáže to, co se chce on a ne to co chcete vy!"

POTÁPĚNÍ - 1200Rp/os/ponor (včetně zapůjčení kompletní výbavy)- cena závisí na společnosti, která ponory nabízí a na vaší schopnosti cenu domluvit. Pokud jste začátečnící, doporučuji potápění v okolí Trou aux Bisches nebo Flic a Flak. Pokud jste zkušenější - určitě se vydejte na východní pobřeží, do okolí Palmaru - a uskutečněte ponor do podmořského kaňonu.

Výlet na Ile aux Cerfs - 300Rp/osoba